O Field Notes

Field Notes to projekt dźwiękowy realizowany od 2010 roku, będący kolekcją nagrań terenowych z wyjątkowych przestrzeni i miast. Nagrania terenowe z jednej strony stanowią zapis tego, co brzmi „teraz”, lecz przede wszystkim są praktyką obserwacji i słuchania bez konieczności stosowania rekordera. Interesujące są szczególnie te przestrzenie, w których przenikają się elementy cywilizacji i natury, wyspy ciszy w obrębie miast lub głośne miejsca w świecie natury.

To, co słychać, i to, czego nie słychać, jest odbiciem przemian danego miejsca w świecie. Nie istnieje globalny krajobraz dźwiękowy. Pejzaż dźwiękowy ma ulotną i delikatną naturę. Wszelkie głębokie zmiany w przestrzeni dokonują spustoszenia w sferze dźwiękowej i chociaż dźwięk jest najbliższym, wręcz intymnym otoczeniem, to nie słuchamy tego wyjątkowego kosmosu lub nie mamy czasu, aby się w ten kosmos zagłębić. W naturze dźwięku leży brzmienie i znikanie. Słucham przez mikrofon i za pomocą słuchawek. 

W zamkniętej kapsule słuchawek dźwięków jest więcej. W uszach słychać odległe echa i abstrakcyjne pomruki. Szumy, których pochodzenie nie jest jasne. Słuchanie to najtrudniejsza archeologia.


                                                                                                      Marcin Dymiter

Pejzaże dźwiękowe Marcina Dymitera (Ninateka)